16 Nisan KESİN sonuçlar! Evet oyu ve Hayır oyu yüzde kaç?

Milyonlarca seçmen gözünü canlı seçim sonuçlarına çevirdi. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçişi öngören Yeni Anayasa halk oylaması için sandık başına gidiyor. 50 Milyondan fazla seçmenin oy kullanacağı Anayasa Referandumu Canlı Sonuçları, sandıklar açıldıktan ve YSK seçim yasakları kalktıktan sonra ‘de olacak 16 Nisan pazar günü itibariyle Anayasa değişikliği için yapılan referandumun canlı sonuçları özel sayfasıyla sizlerle. Peki şuan itibariyle 16 Nisan canlı seçim sonuçlarına göre EVET mi önde HAYIR mı önde? İşte 2017 seçim sonuçları ekranı

CANLI SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

16 Nisan 2017 Pazar günü itibariyle oy verme işlemi sonlandıktan hemen sonra sandıklar açılacak. Sandıkların açılması ile birlikte oy sayım işlemlerine geçilecek. YSK’nın koyduğu seçim yasakları kalktığı andan itibaren sonuçlar il il, bölge bölge ve Türkiye Geneli olarak gelecek. Yukarıda bulunan bağlantıya tıklayarak canlı seçim sonuçlarına anında ulaşabilir ve ilk siz öğrenebilirsiniz. Sonuçlar güncellendikçe canlı olarak .com’da olacak.

İL İL SEÇİM KESİN SONUÇLARI ÖĞREN

İstanbul:                          Diyarbakır:                                         Malatya:
Ankara:                           Düzce:                                              Manisa:
İzmir:                              Edirne:                                               Mardin:
Adana:                            Elazığ:                                               Mersin:
Adıyaman:                       Erzincan:                                           Muğla:
Afyonkarahisar:                Erzurum:                                            Muş:
Ağrı:                                Eskişehir:                                          Nevşehir:
Aksaray:                          Gaziantep:                                         Niğde:
Amasya:                          Giresun:                                            Ordu.
Antalya:                           Gümüşhane:                                      Osmaniye:
Ardahan:                          Hakkari:                                             Rize:
Artvin:                              Hatay:                                                Sakarya:
Aydın:                              Iğdır:                                                  Samsun:
Balıkesir:                          Isparta:                                              Siirt:
Bartın:                              Kahramanmaraş:                                Sinop:
Batman:                           Karabük:                                            Sivas:
Bayburt:                           Karaman:                                           Şanlıurfa:
Bilecik:                             Kars:                                                 Şırnak:
Bingöl:                              Kastamonu:                                       Tekirdağ:
Bitlis:                                Kayseri:                                             Tokat:
Bolu:                                Kırıkkale:                                            Trabzon:
Burdur:                             Kırklareli:                                            Tunceli:
Bursa:                              Kırşehir:                                              Uşak:
Çanakkale:                       Kilis:                                                   Van:
Çankırı:                            Kocaeli:                                               Yolova:
Çorum:                             Konya:                                                Yozgat:
Denizli:                            Kütahya:                                              Zonguldak:

İSTANBUL ANKARA İZMİR CANLI REFERANDUM SONUÇLARI

16 Nisan İstanbul, İzmir, Ankara referandum sonuçları açıklanıyor. Daha güçlü bir Türkiye için yapılan 2017 referandumunda İstanbul, İzmir, Ankara’da yüzde kaç evet oyu ve yüzde kaç hayır oyu çıktı? İstanbul, İzmir, Ankara’da yaşayan binlerce kişi sandık başında yerini aldı. İşte İstanbul, İzmir, Ankara seçim sonuçları ve 16 Nisan referandum seçim sonuç ekranı

İstanbul’in ilçelerinde son durum ne?

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kâğıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri
Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu seçim sonuçları açıklandı mı?

İstanbul nüfusu 2016 yılına göre 14.804.116’dir. Bu nüfus, 7.424.390 erkek ve 7.379.726 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,15 erkek, %49,85 kadındır.

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık, iktisadi ve kültürel açıdan en önemli şehri. İktisadi büyüklük açıdan dünyada 34., nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa’da birinci sırada gelir.

İstanbul Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç’i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa’daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya’daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç’in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan İstanbul’un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin  39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde ise büyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, M.S. 330 – 395 yılları arasında Roma İmparatorluğu, 395 – 1204 ile 1261 – 1453 yılları arasında Doğu Roma İmparatorluğu, 1204 – 1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453 – 1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yaptı. Ayrıca, hilafetin Osmanlı Devleti’ne geçtiği 1517’den, kaldırıldığı 1924’e kadar, İstanbul İslamiyet’in de merkezi oldu.

2017 İSTANBUL REFERRANDUM SEÇİM SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak İstanbul’da yapılan 16 Nisan referandum sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Seçim yasağının kalkması ile birlikte sandıkların açılmasıyla seçim sonuçlarına ulaşabilirsiniz…

İSTANBUL KASIM 2015 YENİDEN SEÇİM SONUÇLARI 

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde hiçbir parti tek başına hükümet kuracak yeterli oy oranını elde edememişti. Koalisyon görüşmelerinde de anlaşma sağlanamayınca, yeniden seçim kararı alınmıştı.

İSTANBUL 2015 Kasım Genel Seçimleri’ne katılım oranı yüzde 88,13 olmuştu.

İSTANBUL 2015 seçim sonuçları:

Toplam seçmen: 10318203
Kullanılan oy sayısı: 9093756
Katılım oranı: % 88,13
AK Parti: % 48,75
CHP: % 30,44
MHP: % 8,59
HDP: % 10,07

İSTANBUL 2014 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ SONUÇLARI

2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi, ilk kez halkın doğrudan oy vermesiyle gerçekleştirilmişti. Cumhurbaşkanı seçimine aday olarak Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu katılmıştı.

İSTANBUL 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları:

1. Recep Tayyip Erdoğan %49,83
2. Ekmeleddin İhsanoğlu %41,08
3. Selahattin Demirtaş %9,09

İSTANBUL 2010 REFERANDUM SONUÇLARI

2010 yılında yapılan son referandumda İSTANBUL seçmeni yeni Anayasa değişikliğinde oy vermek için sandık başına gitmişti.

Yapılan halk oylamasında 9206124 seçmen Evet ya da Hayır yönünde tercihlerini belirlemişti.

İSTANBUL 2010 referandum sonuçları:

Toplam seçmen: 9206124
Kullanılan oy sayısı: 6743672
Katılım oranı: % 73,25
Evet: % 54,86
Hayır: % 45,14

Ankara’da ilçelerinde son durum ne?

Akyurt, Altındağ, Ayaş, Balâ, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar, Yenimahalle seçim sonuçları açıklandı mı?

Ankara nüfusu 2016 yılına göre 5.346.518’dir. Bu nüfus, 2.653.431 erkek ve 2.693.087 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,63 erkek, %50,37 kadındır.

Türkiye Cumhuriyetinin Başkenti Ankara, Orta Anadolu’nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Bu merkezi konumu itibariyle tarih boyunca özellikle Selçuklular ve Osmanlılar devrinde, Ankara keçilerinin tüylerinden yapılan sof kumaşlarının yurt dışına satılması Ankara’yı kervansarayların güzergahı ve bir ticaret merkezi haline getirmiştir.Ankara, Birinci Dünya Savaşı sonrası Atatürk liderliğindeki ulusal direnişte belirgin bir konum üstlenmiş ve Ulusal Kurtuluş Savaşı ile Türk yurdunun yabancı işgalinden kurtarılmasıyla 13 Ekim 1923′de yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmiştir.

Ankara’nın en belirgin noktasında yer alan yapı, Ulu Önder Atatürk için yaptırılan ihtişamlı Anıtkabir’dir. 1953 yılında tamamlanan bu antik ve modern mimari sentezi yapı Türk mimarisinin gücünü ve zarafetini kanıtlamaktadır.

Şehrin en eski bölümleri tarihi Kaleyi çevrelemektedir. Duvarlar içinde 12. yüzyıla ait Alaaddin Cami her ne kadar Osmanlılar tarafından elden geçirilmişse de hala Selçuklu ahşap işçiliği ve sanatının güzel örneklerini sergiler. Pek çok sayıda ilginç eski Türk evi restore edilmiş ve sanat galerileri ya da geleneksel Türk mutfağından örneklerin sergilendiği lokantalar olarak yeniden hayat bulmuştur.

Hisar Kapısı’nın yakınlarında güzel bir şekilde restore edilmiş olan Bedestendeki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Paleolitik, Neolitik dönemlere ve Hatti, Hitit, Frigya, Urartu ve Roma Uygarlıklarına ait paha biçilmez eserler yer almaktadır.Kalenin dışında 13. yüzyıldan kalma Arslanhane Cami ve 14. yüzyıla ait Ahi Elvan Cami görünmeye değer eserlerdendir.Kale yakınlarında, bir Roma Tiyatrosu ve aynı bölgede 15. yüzyıldan kalma Hacı Bayram Cami ve türbesi yer almaktadır.

Selçuklu tahta kapı oymacılığının şaheserlerinin ve diğer günlük kullanım araçlarının sergilendiği Etnografya Müzesinin hemen yanında yer alan Resim ve Heykel Müzesi Türk güzel sanatlarından kesitler içerir. Ankara’daki en büyük camii olan Kocatepe cami 1976 ile 1987 arasında Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edilmiştir.

Ankara, seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri ile hareketli bir sanatsal ve kültürel yaşama sahne olmaktadır. Şehir, özellikle dinleyici sayısı hiç düşmeyen Flarmoni Orkestrası ile ünlüdür.

2017 ANKARA REFERRANDUM SEÇİM SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak İstanbul’da yapılan 16 Nisan referandum sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Seçim yasağının kalkması ile birlikte sandıkların açılmasıyla seçim sonuçlarına ulaşabilirsiniz…

ANKARA KASIM 2015 YENİDEN SEÇİM SONUÇLARI 

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde hiçbir parti tek başına hükümet kuracak yeterli oy oranını elde edememişti. Koalisyon görüşmelerinde de anlaşma sağlanamayınca, yeniden seçim kararı alınmıştı.

ANKARA 2015 Kasım Genel Seçimleri’ne katılım oranı yüzde 89,54 olmuştu.

ANKARA 2015 seçim sonuçları:

Toplam seçmen: 3745706
Kullanılan oy sayısı: 3353719
Katılım oranı: % 89,54
AK Parti: % 48,80
CHP: % 30,82
MHP: % 14,20
HDP: % 4,05

ANKARA 2014 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ SONUÇLARI

2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi, ilk kez halkın doğrudan oy vermesiyle gerçekleştirilmişti. Cumhurbaşkanı seçimine aday olarak Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu katılmıştı.

ANKARA 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları:

1. Recep Tayyip Erdoğan %51,31
2. Ekmeleddin İhsanoğlu %45,23
3. Selahattin Demirtaş %3,47

ANKARA 2010 REFERANDUM SONUÇLARI

2010 yılında yapılan son referandumda ANKARA seçmeni yeni Anayasa değişikliğinde oy vermek için sandık başına gitmişti.

Yapılan halk oylamasında 3341633 seçmen Evet ya da Hayır yönünde tercihlerini belirlemişti.

ANKARA 2010 referandum sonuçları:

Toplam seçmen: 3341633
Kullanılan oy sayısı: 2669076
Katılım oranı: % 79,87
Evet: % 54,07
Hayır: % 45,93

İzmir’in ilçelerinde son durum ne?

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı, Urla’da seçim sonuçları açıklandı mı?

İzmir nüfusu 2016 yılına göre 4.223.545’dir. Bu nüfus, 2.104.632 erkek ve 2.118.913 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,83 erkek, %50,17 kadındır.

Türkçe’de ”Güzel İzmir” olarak adlandırılan İzmir, yatlar ve gemilerle çevrilmiş uzun ve dar bir körfezin başında yer almaktadır. Ilıman bir iklime sahip olup, yazında denizden gelen taze bir serinlik güneşin sıcaklığını alıp götürmektedir. Sahil boyunca palmiye ağaçları ve geniş caddeler bulunmaktadır. İzmir Limanı İstanbul’dan sonra ikinci büyük limandır. Canlı ve kozmopolit bir şehir olan İzmir Uluslararası Sanat Festivali ve Uluslararası Fuarı ile de önemli bir yer tutar. “İzmir” kelimesi Eski İyon Lehçesi’nde Smyrne, Atina Lehçesi’nde ise ”Smyrna” diye yazılırdı. Bugünkü Hellenler bu kentin adını ”Zmirni” biçiminde telaffuz etmekte, son yıllarda Antik Efes kenti civarında da bu adla anılan bir köy yerleşimi izlerine rastlanmıştır.

Olasılıkla İzmir’den Efes’e giden bir kraliçenin adını yerleştikleri köye de koydukları düşünülmektedir ki bununla ilgili bilgilere eski kaynaklarda da rastlanmaktadır.Sanayi bakımından Marmara Bölgesi’nden sonra ikinci sırada gelir.İzmir sanayisi, fuarı ve ihracat limanı ile önemli bir kentimizdir. İzmir’de Aliağa Petrol Rafinerisi de bulunmaktadır.

2017 İZMİR REFERRANDUM SEÇİM SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak İzmir’de yapılan 16 Nisan referandum sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Seçim yasağının kalkması ile birlikte sandıkların açılmasıyla seçim sonuçlarına ulaşabilirsiniz…

İZMİR KASIM 2015 YENİDEN SEÇİM SONUÇLARI 

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde hiçbir parti tek başına hükümet kuracak yeterli oy oranını elde edememişti. Koalisyon görüşmelerinde de anlaşma sağlanamayınca, yeniden seçim kararı alınmıştı.

İZMİR 2015 Kasım Genel Seçimleri’ne katılım oranı yüzde 88,06 olmuştu.

İZMİR 2015 seçim sonuçları:

Toplam seçmen: 3106250
Kullanılan oy sayısı: 2735354
Katılım oranı: % 88,06
AK Parti: % 31,03
CHP: % 46,76
MHP: % 11,35
HDP: % 8,64

İZMİR 2014 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ SONUÇLARI

2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi, ilk kez halkın doğrudan oy vermesiyle gerçekleştirilmişti. Cumhurbaşkanı seçimine aday olarak Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu katılmıştı.

İZMİR 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları:

1. Recep Tayyip Erdoğan %33,38
2. Ekmeleddin İhsanoğlu %58,65
3. Selahattin Demirtaş %7,98

İZMİR 2010 REFERANDUM SONUÇLARI

2010 yılında yapılan son referandumda İZMİR seçmeni yeni Anayasa değişikliğinde oy vermek için sandık başına gitmişti.

Yapılan halk oylamasında 2870888 seçmen Evet ya da Hayır yönünde tercihlerini belirlemişti.

İZMİR 2010 referandum sonuçları:

Toplam seçmen: 2870888
Kullanılan oy sayısı: 2283900
Katılım oranı: % 79,55
Evet: % 36,32
Hayır: % 63,68

REFERANDUM SONUÇLARI ST KAÇTA AÇIKLANACAK?

Referandum oy kullanma saatleri Türkiye’nin farklı saat dilimleri dikkate alınarak farklı bölgeler dahilinde sabah saat 07:00’da başlayıp akşam 17:00’da sonra erdi. Oy kullanma saatleri aşağıda ayırtıntılı olarak verilmişti.

Peki referandum sonuçları saat kaçta açıklanacak? Oy verme işlemleri saat 17’de son bulacak ve o saat itibariyle sandıklar kapatılacak. Bu sürecin ardından sandık başkanları gerekli düzenlemeleri yapıp sandıkları teslim edecek.

ST 21:00’A KADAR SONUÇ AÇIKLAMAK YASAK

Merkezlerde sürecek olan sayımlar neticesinde an ve an güncellenecek YSK seçim sonucu sisteminden giriş yaparak sonucu görebilirsiniz. 16 Nisan 2017 tarihinde akşam saat 21.00 sularında ise televizyonlar ve diğer medya organları ilk sonuçları vermeye başlayabilecek. Bu saate kadar sonuçları açıklamak yazak ve yaptırımı bulunuyor. Ancak YSK, yasağın kalktığı saati daha erkene çekebiliyor. Genel seçimler ve yerel seçimlerde olduğu gibi YSK açıklama saatini erkene çekerse daha önce sonuçları öğrenebileceğiz.  

NELER DEĞİŞECEK?

Madde 1 Tarafsız yargı: Anayasa’nın yargı yetkisiyle ilgili 9. maddesinde yer alan ‘yargının bağımsızlığı’ ilkesine ‘tarafsızlık’ ilkesi de ekleniyor. Bu konuda herhangi bir tartışma olmadığından bu madde, mecliste iki turda en fazla kabul oyu alan düzenleme oldu.

Madde 2 600 vekil: 550 olan milletvekili sayısı 600’e çıkarılıyor. Bazı gözlemciler bunun seçim sisteminde de daha sonra bir değişiklik yapılacağına işaret ettiği fikrinde…

​Madde 318’inde vekil: 25 olan milletvekili seçilme yaşı 18’e indiriliyor. Milletvekili adaylık niteliklerinden ‘askerliğini yapmış olmak’ şartı çıkarılıyor ve ‘askerlikle ilişiği olmama’ ilkesi getiriliyor.

Madde 4 Yeniden 5 yıl: 2007’de 5 yıldan 4 yıla indirilen milletvekilliği süresi yeniden 5 yıla çıkarılıyor. Böylece yasama üyelerinin süresi cumhurbaşkanına eşitleniyor. TBMM ve cumhurbaşkanı seçimi aynı gün yapılacak.

Madde 5 Denetim yetkisi daralıyor: Meclis’in görev ve yetkileri yeniden düzenleniyor. Meclisin ‘Bakanlar Kurulu’nu ve bakanları denetleme yetkisi’ kaldırılıyor. KHK çıkarma yetkisi ise Bakanlar Kurulu’ndan alınıp ‘kararname’ normuyla cumhurbaşkanına veriliyor.

Madde 6 Gensoru yok: Meclis’in denetim yollarından hükümet ve bakanlar hakkında gensoru verme ve bakanlara sözlü soru yöneltme mekanizmaları kaldırılıyor. Bakanların meclise gitme zorunluluğu kalkacak, vekiller bakanlara ancak yazılı soru sorabilecek.

Madde 7 Partili cumhurbaşkanı: Cumhurbaşkanının nitelikleri ve tarafsızlığını düzenleyen 101’inci maddeden ‘tarafsızlık’ ifadesi çıkarılıyor. “Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişiği kesilir” ilkesi kaldırılıyor.

Madde 8 Kararnameyle yürütme: Devlet başkanı unvanı anayasaya giriyor. Cumhurbaşkanına kararname yetkisi veriliyor. Temel haklar, kişi hakları ve ödevleri, siyasi haklar ve yasalarla anayasada özel olarak belirtilen konular kararname yetkisi dışında kalıyor.

Madde 9 400 oy ile Yüce Divan: Cumhurbaşkanının yargılanması için 600 sandalyeli mecliste 301 imzayla soruşturma önergesi verilmesi, 360 oyla soruşturma açılmasına karar verilmesi ve 400 gizli oyla Yüce Divan’a gönderme kararı alınması gerekiyor.

Madde 10 Yardımcılar ve bakanlar: Cumhurbaşkanı istediği sayıda yardımcı atayabilecek. Yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme niteliği taşıyanlar arasından atanacak. Cumhurbaşkanı yetkilerine ve dokunulmazlık haklarına sahip olacaklar.

Madde 11 Başkan TBMM’yi feshedebilir: Cumhurbaşkanı hiçbir şarta bağlı olmaksızın seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Meclis seçimi yenilenirse cumhurbaşkanı seçimi de aynı gün yenilenecek. Ayrıca meclis de 360 oyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

Madde 12 Sıkıyönetim gibi OHAL: Sıkıyönetim ifadesi anayasadan çıkarılıyor. Sıkıyönetim ilanı gerektiren şartlar büyük ölçüde olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının içine taşınıyor. OHAL ilan yetkisi cumhurbaşkanına geçiyor.

Madde 13 Askeri yargıya son: Askeri mahkemeler, 103 yıl sonra Türk hukuk sisteminden çıkıyor. Anayasa yargısı, idari yargı, askeri ceza yargısı ve adli yargı olarak dört kola ayrılan Türk yargı sistemi, artık üç koldan oluşacak. Savaş hali dışında askeri mahkemeler olmayacak.

Madde 14 HSYK ve yüksek yargıda iktidar ağırlığı: Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve HSYK’nın yapıları değişiyor. Bu değişiklikle yürütme ve yasama erkleri yargı üstünde belirleyici olacak. Örneğin bugün 22 HSYK üyesinden 5’ini belirleyen cumhurbaşkanı, yeni sistemde 13 üyeden 6’sını atayacak. Kalanları meclis seçecek.

Madde 15 Bütçe yetkisi: Cumhuriyet kurulduğundan beri ülke bütçesini bakanlar kurulu hazırlayarak Meclis’e sunuyor. Ancak Anayasa değişikliği teklifi referandumda kabul edilirse, bütçeyi artık cumhurbaşkanı hazırlayacak ve Meclis’e gönderecek.

Madde 16 Başbakan yok: Başbakanlık makamı kaldırılıyor, ‘yürütme yetkisi ve görevi’ tek başına cumhurbaşkanına veriliyor. Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) özel şirketler dışında neredeyse ülkedeki tüm kurumları ‘idari bir başsavcı’ gibi soruşturma yetkisi veriliyor.

Madde 17 Seçimler: Yeni sisteme göre cumhurbaşkanı ve TBMM’nin birlikte seçildiği ilk sandık 3 Kasım 2019’da kurulacak. Ancak Meclis’in bu tarihten önce erken seçim kararı almasının önünde hiçbir engel yok.

Madde 18 Genel başkanlık: Teklif, referandumda kabul edilirse Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasından itibaren hemen AK Parti’ye dönüp genel başkan olabilecek.

 

 

Bir önceki yazımız olan İşte yurtdışı oylarından ilk sonuçlar başlıklı makalemizde GÜNCEL Haberleri, referandum ve sonuçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir