Alman medyasının referandum sonucu hazımsızlığı!

Terör örgütleri PKK ve FETÖ’ye açık bir şekilde destek olan Almanya, referandumun sonuçlarına etki etmeye çalıştı. Ülkede açılan sandıklarda ise yüzde 63.1 evet, yüzde 36.9 hayır çıktı.

Öte yandan Türkçe başlıklar atarak hayır kampanyası yapan Alman Bild gazetesi, referandum sonuçlarını haberleştirirken, ‘Zar zor evet ama?’ başlığını kullanarak Türkiye’de hayırcıların sonuçlara itiraz edeceklerine yer verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum sonuçlarının resmi olarak açıklanmamasına rağmen sonucu zafer olarak belirtmesini eleştirdi.

SPIEGEL ONLINE

Spiegel Online, Erdoğan taraftarları galibiyeti kutlarken, muhalefetin itirazlar için kollara sıvadığı yazdı. Referandumu Ankara’da takip eden Spiegel muhabiri Maximilian Popp, referandumun tarihi bir seçim olduğunu, bunun diğer seçimlerden ayıran en büyük özelliğin başkanlık sistemine geçmekten ziyade Türkiye’nin nasıl bir ülke olacağı konusundaki oylama olduğunu söyledi.

Türkiye’nin olağanüstü hal ile idare edildiğini bir çok muhalif grubunu içeride olduğunu bundan dolayı da adil bir seçim olmayacağını iddia etti.

‘EVET AMA’

Bir diğer Alman dergisi olan Focus dergisinin online sitesi de referanduma olan itirazları ön plana çıkardı. Muhalefetin itirazını dikkate almasını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken zafer ilan etmesi eleştirildi.

Stern dergisinin referandumla ilgili haberinde ise evet ama diyerek hayır cephesinin bu neticeyi kabul etme konusunda itirazlarının olacağına dikkat çekti. Stern dergisi Anadolu’nun büyük bir bölümünün ve Avrupa ülkelerindeki Türklerin başkanlık sistemi konusunda evet dediğine vurgu yaptı.

DIE WELT İDDİALAR ÜZERİNDEN HABER YAPTI

Die Welt gazetesi CHP milletvekili Bülent Tezcan, itirazlarını ön plana çıkararak evetlere gölge düştüğünü ön plana çıkardı. Diyarbakır’daki kurşunlama olayına atıfta bulundular. Ayrıca AGİT gözlemcisinin polis tarafından engellendiği iddiası haberleştirildi. Hayırcıların kampanya yapmaları engellendiğini bir çok muhalif gazetecinin tutuklu olduğu iddiasına yer verdi.

‘ERDOĞAN ZAFER DİYOR’

Süddeutsche gazetesi, referandum neticelerini okuyucularına Erdoğan zafer diyor başlığıyla verdiği haberinde seçim boyunca yaşanılan olumsuzluklara ve darbe sonrası yaşanılanları haberde yer vererek soru işaretlerine değindi.

‘ALDATICI OLACAK’

Frankfruter Allgemeine gazetesi, referandumu yorumladığı haberinde Erdoğan güç kazandı. İstikrar vaatleri aldatıcı olacak yorumu yapıldı. Gazete Türkiye’yi Erdoğanistan olarak isimlendirdi.

CEM ÖZDEMİR NE DEDİ?

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, tüm baskılara ve muhalefetin bir kısmının cezaevinden referandum kampanyasını sürdürmesine rağmen, halkın neredeyse yarısının hayır demesinin Ankara’ya bir mesaj olduğunu ileri sürdü.

Ülke ülke yurtdışı sonuçlar için tıklayınız…

Ahaber

Bir önceki yazımız olan Bakan Zeybekci’den referandum değerlendirmesi başlıklı makalemizde ekonomi bakan nihat zeybekci, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir